Klient z branży Automotive
Tło projektu
Celem projektu było opracowanie nowego rozwiązania realizującego rozbudowany webowy system do zarządzania flotą aut – realizacja takich funkcji jak zakup i sprzedaż auta, śledzenie przebiegów i przeglądów. System charakteryzuje się rozbudowanymi formularzami z dużą liczbą danych, rozbudowanymi tabelami i specyficznymi procesami. Użytkownikami systemu są pracownicy firmy pracujący w różnych działach.
Klient aktualnie posiada system, który nie realizuje wszystkich wymaganych funkcji i posiada błędy użyteczności, co sprawia, że wymaga rozbudowy i jest nieintuicyjny. Ze względu na swoją złożoność i specyfikę pracy, obsługiwany jest jedynie z poziomu urządzeń o wyższych rozdzielczościach – z poziomu przeglądarki internetowej.
Moja rola
Zaprojektowanie makiet HiFi z wykorzystaniem Design System
Stworzenie prototypów
Przeprowadzenie serii warsztatów z zespołami biznesowymi klienta
Wycena czasochłonności obszaru UX modułów projektu
Współpraca z zespołem developerskim
Zespół
UX Designer (ja)
Project Manager
Zespół Developerski
(np. Back-end Developer, Front-end Developer, Tester)
Główne wyzwania projektu
Bardzo rozbudowane widoki i skomplikowane procesy
Istniejący Design System i potrzeba jego rozbudowy
Utrzymanie spójności UX całego systemu poprzez wykorzystanie reużywalnych komponentów
Specyficzne potrzeby użytkowników
Naprawa istniejących problemów z użytecznością poprzez zaprojektowanie procesów na nowo
Wdrożenie nowych funkcji na podstawie potrzeb biznesowych różnych zespołów klientów biznesowych
Czas trwania: 15 miesięcy (wciąż trwa)
Dodatkowa informacja: Ze względu na umowy poufności, nazwa klienta została ukryta. Dane i informacje, które mogły zostać uznane za wrażliwe, zostały przeze mnie zmienione na fikcyjne, ale nie wpływają one na proces projektowy.
Wyzwania projektu
Rozbudowany system i skomplikowane procesy
Jednym z wyzwań w projekcie było wdrożenie najlepszych możliwych rozwiązań pod kątem użyteczności w środowisku bardzo skomplikowanych, przeładowanych treścią ekranów – formularzy z dziesiątkami pól, tabelami z wieloma kolumnami, wielopoziomowymi filtrami, menu kontekstowym wierszy tabeli oraz innych mocno specyficznych mechanizmów.
Specyfika pracy użytkowników
Podczas projektowania makiet wziąłem pod uwagę długi, często 8-godzinny czas pracy użytkowników w systemie – często w tym samym obszarze, ale jednocześnie z wieloma kartami systemu – dlatego w ramach zwiększenia użyteczności serwisu wypracowałem podejście, którym było ograniczenie przewijania ekranów i opracowanie prostszych procesów, które wymagały mniejszego wysiłku – mniejszej liczby kliknięć i przejść na kolejne ekrany.
Spójność systemu
Jednym z głównych wyzwań podczas projektowania makiet była rozbudowa nowego systemu jako zestawu reużywalnych komponentów. Dzięki temu poznanie jednego modułu przez użytkownika sprawiało, że mógł on z łatwością zacząć pracować w innych obszarach systemu. Zachowanie spójnego „feelingu” UX projektu pozwoliło na utrzymanie spójności obsługi całego produktu.
Zaprojektowanie procesów na nowo
Poprzedni system klienta do obsługi floty aut był z jednej strony ułatwieniem w analizowaniu potrzeb biznesowych, ale z drugiej strony, pod kątem użyteczności był wyzwaniem – wyzwaniem było tutaj nie powielanie dotychczasowych procesów, ale zaprojektowanie ich na nowo – w sposób bardziej intuicyjny, często zasadniczo różniący się od dotychczasowego procesu – co wymagało dużej świadomości w projektowaniu kolejnych ekranów.
W efekcie wykonanie konkretnych user stories w systemie było szybsze, a praca użytkowników systemu stała się wydajniejsza.
Zakres i efekty mojej pracy
Warsztaty z użytkownikami i zespołem klienta
W celu ustalenia specyficznych potrzeb biznesowych i analizy środowiska pracy użytkowników przeprowadzałem cykliczne warsztaty z zespołami klienta pracującymi w różnych obszarach biznesowych. Podczas warsztatów użytkownicy konkretnego działu prezentowali realizacje konkretnych procesów.
Protokół głośnego mówienia
Podczas warsztatów wprowadziłem protokół głośnego mówienia, dzięki czemu wiedziałem więcej o aktualnych doświadczeniach i problemach użytkowników na konkretnych etapach realizacji konkretnych procesów. Na podstawie tych informacji tworzyłem User stories.
Analiza dotychczasowego systemu
Ważnym elementem w ramach wypracowania nowych modułów systemu, była moja analiza dotychczasowego rozwiązania klienta i zrozumienie, jakie obecnie posiada problemy użyteczności, a następnie wypracowanie nowego podejścia, które te problemy wyeliminuje.
W późniejszych modułach realizujących nowe procesy, które nie były realizowane w poprzednim systemie, musiałem zmienić podejście i skupić się wyłącznie na warsztatach z użytkownikami i poznać ich potrzeby.
Makiety HiFi projektowane zgodnie z zasadą User Centered Design
Na podstawie zebranych potrzeb funkcjonalnych, analizy dotychczasowego rozwiązania oraz wniosków z warsztatów z użytkownikami, byłem w stanie przygotować nowe user flows oraz zaprojektować makiety HiFi uwzględniając realne potrzeby użytkowników i wyzwania projektowe.
Wszystkie tworzone przeze mnie makiety były efektem postawiania użytkowników w centrum procesu projektowania, zgodnie z zasadą – User Centered Design (UCD). To dzięki użytkownikom i obserwacji ich aktywności byłem w stanie trafnie określić realne potrzeby i oczekiwania użytkowników, na które makiety odpowiadały.
Design System i jego rozbudowa
Projekt realizowany był etapami – posiadał już swój Design System, którym musiałem wydajnie się posługiwać, ale w przypadku nowych mechniazmów, musiałem rozbudować go o kolejne elementy, komponenty, warianty czy style tekstowe.
Klikalne prototypy weryfikujące User Stories
Stworzenie klikanych prototypów pozwoliło mi na potwierdzanie założeń podczas tworzenia makiet. Możliwość przejścia przez User Stories na prototypach przez użytkowników systemu oraz warsztaty prezentujące makiety i prototypy potwierdzały spełnienie założeń i przekazanie makiet do wdrożenia.
Podsumowanie projektu
Od 15 miesięcy z powodzeniem realizuję kolejne moduły i funkcje systemu. Projekt jest wymagający – ma specyficzne potrzeby użytkowników, a przygotowanie odpowiednich makiet wymaga ich dogłębnego zrozumienia. Zaprojektowane widoki realnie przyśpieszają i ułatwiają pracę pracowników klienta. Zadowolenie klienta sprawia, że projekt trwa już pond rok i prawdopodobne jest wdrożenie kolejnych modułów w przyszłości. Stworzone przeze mnie makiety i opisy funkcjonalne są wytycznymi dla zespołu back-end i front-end developerów oraz testerów, gdzie moja rola jest również obecna w formie konsultacji i odpowiedzi na pytania zespołu projektowego.