Kino Dostępne – aplikacja mobilna
Tło projektu
Projekt zakładał stworzenie innowacyjnej aplikacji mobilnej, która będzie umożliwiała osobom ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku lub mającymi trudności z czytaniem napisów na uczestniczenie w seansach w kinach. Aplikacja swoje innowacyjne działanie opiera na braku potrzeby wyposażania kina czy uczestników seansu w specjalne oprogramowanie i sprzęt – wystarczy jedynie smartfon z dostępem do Internetu i aplikacja KinoDostepne.
Aplikacja ma możliwość uruchomienia w słuchawkach uczestnika dźwiękowej wersji napisów zsynchronizowanych z filmem lub pełnej audiodeskrypcji – czyli odtworzenia nie tylko dźwiękowej wersji napisów, ale także opisów wydarzeń na ekranie.

Moja rola
Benchmark — analiza aplikacji mobilnych kierowanych do osób o specjalnych potrzebach
Zaprojektowanie makiet LoFi aplikacji zgodnej z WCAG
Stworzenie prototypów
Przeprowadzenie badań ewaluacyjnych aplikacji w kinie
Zespół
UX Designer (ja)
Project Manager
Front-end Developer
Back-end Developer
Tester
Główne wyzwania projektu
Dostosowanie aplikacji do osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku czy mających trudności z czytaniem napisów
Empatyzacja z osobami o specjalnych potrzebach
Połączenie specyficznych potrzeb użytkowników z celami biznesowymi
Innowacyjny obszar aplikacji, który realizuje – brak podobnych rozwiązań
Czas trwania: 5 miesięcy
Wyzwania projektu

Aplikacja kierowana do osób ze specjalnymi potrzebami
Zdecydowanie największym wyzwaniem projektowym było zrozumienie, co w praktyce oznacza, że aplikacja ma być kierowana do osób ze specjalnymi potrzebami – jak ma działać, jakie ma mieć funkcje i jak mają one działać, czy powinna mieć dedykowane mechanizmy – na te i wiele innych pytań musiałem sobie odpowiedzieć.
Empatyzacja z osobami o specjalnych potrzebach
Głęboka empatyzacja względem osób o specjalnych potrzebach była dla mnie dużym wyzwaniem. Przed rozpoczęciem projektu musiałem zagłębić się w temat dostępności cyfrowej aplikacji mobilnych, swoją wiedzę budowałem m.in. na wytycznych WCAG (Web Content Accessibility Guidelines).

Obraz 1. Wybrane makiety aplikacji KinoDostepne
Połączenie specyficznych potrzeb użytkowników z celami biznesowymi
Oprócz specyficznych potrzeb użytkowników musiałem pamiętać także o celach biznesowych aplikacji – takich jak prezentacja seansów w kinach czy moduł aplikacji prezentujący zbliżające się festiwale filmowe.
Analiza aplikacji mobilnych z podobnymi rozwiązaniami
Wykonałem też analizę aplikacji, które realizowały podobne funkcje do aplikacji KinoDostepne. Okazało się, że nie istnieje na rynku (także zagranicznym) aplikacja, która umożliwia udział w seansie kinowym osobom z problemami w obszarze wzroku bez konieczności wyposażania kina i użytkowników w specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt.
Zakres i efekty mojej pracy

Benchmark — analiza aplikacji mobilnych kierowanych do osób o specjalnych potrzebach
Fazę analizy projektu rozpocząłem od przeanalizowania innych, już istniejących na rynku aplikacji, które kierowane były do osób o specjalnych potrzebach. Podczas analizy zwracałem uwagę w szczególności na mechanizmy, zachowania interfejsu i wzorce projektowe, które są charakterystyczne dla mojej kluczowej grupy użytkowników.
Makiety LoFi zgodne z wytycznymi WCAG
Projektując makiety aplikacji mobilnej KinoDostepne, którą mają obsługiwać np. osoby niedowidzące, musiałem zadbać o to, aby aplikacja spełniała dodatkowe wymagania takie jak:
odpowiednio duże, czytelne elementy ekranów
odpowiedni kontrast zapewniający czytelność aplikacji
proste, zwięzłe komunikaty
widoki, które nie są przeładowane treściami
intuicyjne ścieżki realizacji celów

Obraz 2. Makiety listingu filmów, strona filmu z wyborem usługi, proces synchronizacji
Klikalne prototypy do testów zewnętrznych
Po zakończeniu fazy makietowania stworzyłem także klikalne prototypy, które posłużyły jako podstawa w testach przeprowadzonych przez eksperta zewnętrznego, który specjalizował się w audytowaniu aplikacji kierowanych do osób o specjalnych potrzebach – sam był osobą niepełnosprawną w zakresie wzroku.
Badania ewaluacyjne w kinie
Ważnym elementem całego projektu były badania ewaluacyjne aplikacji w kinie – czyli możliwość weryfikacji działania aplikacji w realnych warunkach korzystania z aplikacji. Dopiero udział w badaniach zespołu wdrożeniowego i przeprowadzenie przeze mnie badań ewaluacyjnych pozwoliło mi w pełni wczuć się w użytkownika aplikacji, którą właśnie tworzyłem. Mogłem także zrozumieć szerszy kontekst i warunki korzystania z aplikacji:
brak oświetlenia lub słabe oświetlenie w sali podczas seansu
brak możliwości odtwarzania dźwięków z głośnika telefonu (aby nie przeszkadzać innym odbiorcom)
możliwość przejścia scenariusza, w którym synchronizacja audiodeskrypcji się nie powiodła / dostęp do Internetu był niemożliwy lub zbyt słaby
Wyniki badan skutkowały wprowadzeniem zmian w makietach i prototypach aplikacji, a zmiany te wpłynęły pozytywnie na jej użyteczność.

Podsumowanie projektu
Projekt aplikacji „KinoDostepne” z mojego punktu widzenia był bardzo rozwojowym projektem. Kluczowe działania takie jak empatyzacja z użytkownikami, spełnienie wymagań WCAG w zakresie dostępności aplikacji czy badania ewaluacyjne pozwoliły mi przygotować konsekwentną i jednocześnie użyteczną odsłonę aplikacji mobilnej dostosowanej do osób o specjalnych potrzebach.