Klient z branży nieruchomości
Tło projektu
Opracowanie nowej platformy dla klientów marki, która będzie bardziej użyteczna i będzie realizowała nowe potrzeby biznesowe. Platforma ma stać się głównym źródłem komunikacji między klientem, a jego użytkownikami na poziomie informacji o kupionych produktach, zakupach nowych produktów i usług oraz ma pełnić rolę centrum obsługi posprzedażowej. Użytkownikami są osoby w różnym wieku i o różnych poziomach obsługi interfejsów webowych.

Moja rola
Zaprojektowanie makiet LoFi
Stworzenie prototypów
Konsultacje wymagań biznesowych i funkcjonalnych do makiet
Przeprowadzenie warsztatów z zespołami biznesowymi klienta
Wycena projektu w obszarze UX
Zespół
UX Designer (ja)
Project Manager
Zespół Developerski
(np. Business Analyst, Graphic Designer, Front-end Developer, Tester)
Główne wyzwania projektu
Powiązanie wielu obszarów produktów i usług klienta w jednym produkcie
Specyficzna potrzeba biznesowa — przeniesienia ciężaru kontaktu telefonicznego na kontakt on-line
Wielu interesariuszy projektu z różnymi potrzebami biznesowymi
Czas trwania: 9 miesięcy (wciąż trwa)
Dodatkowa informacja: Ze względu na umowy poufności, nazwa klienta została ukryta. Dane i informacje, które mogły zostać uznane za wrażliwe, zostały przeze mnie zmienione na fikcyjne, ale nie wpływają one na proces projektowy.
Wyzwania projektu

Powiązanie wielu obszarów produktów i usług klienta w jednym produkcie
Kolejnym wyzwaniem projektowym był fakt, że nowa platforma łączyła wiele typów produktów i usług marki w jednym, globalnym miejscu. Dla użytkowników systemu powinna być to korzyść i wydajne narzędzie do zarządzania swoimi zasobami, ale z punktu widzenia procesu projektowego było to wyzwaniem, aby zaprojektować user flows i makiety w taki sposób, aby realizacja wielu celów z wieloma punktami startowymi była intuicyjna i użyteczna.
Przeniesienie ciężaru kontaktu telefonicznego na kontakt on-line
Istotną potrzebą biznesową klienta było odciążenie formy kontaktu telefonicznego, a przeniesienie go na kontakt on-line. W praktyce wymagało to zaprojektowania intuicyjnych ścieżek dotarcia do odpowiedniego formularza kontaktowego i bezproblemowe wysłanie go, a następnie śledzenie jego stanu i interakcja na cykl jego obsługi.
Jednym z insight’ów tego wyzwania projektowego było prezentowanie kontekstowych sekcji informacyjnych w zależności od kontekstu użytkownika – odpowiednia sekcja informacyjna w wielu przypadkach likwiduje całkowicie potrzebę kontaktu – co jest większą korzyścią biznesową względem początkowego założenia przesunięcia ciężaru formy kontaktu z telefonicznej na on-line.
Wielu interesariuszy projektu z różnymi potrzebami biznesowymi
Klient posiada rozbudowaną strukturę wielu jednostek, które mają podobne, ale też w niektórych przypadkach różne, wykluczające się potrzeby biznesowe – co wymagało szczególnego uwzględnienia różnych potrzeb najpierw na etapie warsztatów i wypracowania wspólnej wizji, a następnie na poziomie makiet LoFi, które mogły egzekwować tą wizję i być jednocześnie intuicyjne dla użytkowników.
Zakres i efekty mojej pracy

Warsztaty z klientem jako element wypracowania spójnej koncepcji produktu
Seria przeprowadzanych przeze mnie warsztatów z różnymi zespołami klienta pozwoliła wypracować wspólną wizję produktu i potwierdzić główne i poboczne potrzeby biznesowe. Drugą fazą warsztatów była prezentacja makiet i potwierdzenie wypracowanej koncepcji lub wprowadzenie zmian na podstawie feedbacku interesariuszy.
Dogłębne zrozumienie potrzeb biznesowych
Zrozumienie potrzeb biznesowych klienta oznaczało m.in. analizę obszernej dokumentacji, która często nie była precyzyjna. Konieczna była tutaj priorytetyzacja funkcji platformy, które będą podstawą wartości projektu dla użytkowników oraz ustalenia celów pomocniczych, które będą realizowane w późniejszych fazach rozwoju produktu.
Iteracyjne projektowanie makiet LoFi
Na podstawie łączenia wielu informacji z różnych obszarów dokumentacji oraz na podstawie informacji zwrotnych z warsztatów, musiałem wypracować spójne user flows, a następnie makiety, które realizują założone potrzeby biznesowe, a jednocześnie są przyjazne użytkownikom.
Seria warsztatów z różnymi interesariuszami klienta zaowocowała kilkukrotną zmianą podejścia do realizacji głównych ścieżek użytkowników i powstaniu kilku iteracji projektu.
Klikalne prototypy weryfikujące potrzeby biznesowe
Klikalne prototypy, które przygotowałem pozwoliły na wizualizację założonych procesów dla interesariuszy projektu i były podstawą prezentacji wizji projektowej podczas warsztatów.

Podsumowanie projektu
Ze względu na złożoność platformy, realizacja projektu była wymagająca na poziomie zrozumienia i ustalenia głównych i pobocznych celów użytkowników, a następnie połączenie ich z oczekiwaniami interesariuszy projektu. Dynamiczne zmiany oczekiwań różnych zespołów wymusiły iteracyjne podejście do powstawania makiet, aby ostatecznie opracować rozwiązanie, które jednocześnie jest użyteczne i realizuje założone potrzeby biznesowe.